تاریخه آدیداس؛ از ابتدا تا امروز
تاریخچه آدیداس؛ از ابتدا تا امروز

هر داستان بزرگی شروعی دارد. این یکی در شهر کوچکی در بایرن آلمان شروع شد. آدولف (آدی) داسلر در سال 1900 در شهر Herzogenaurach به دنیا آمد. آدی در دوران کودکی و نوجوانی در یک نانوایی شاگردی می‌کرد. او پس از بازگشت از خدمت اجباری ارتش در پایان جنگ جهانی اول، سراغ شغل کفاشی رفت و در پشت خانه خود یک مغازه کفاشی راه انداخت. اشتیاق آدی به ورزش باعث شد تا او شروع به آزمایش کفش های تخصصی برای ورزشکاران کند.

تاسیس شرکت

در سال 1924 به همراه برادرش رودولف – شرکت “Gebrüder Dassler Schuhfabrik” (کارخانه کفش برادران داسلر) را رسما به ثبت رساند. آنها یکی از اولین تولید کنندگان کفش های رانینگ میخ دار را برای ورزشکاران بودند. این کفش‌ها به لینا راد که دونده 800 متر کمک کرد تا در بازی‌های المپیک 1928 آمستردام به مدال طلا دست یابد.
در المپیک جنجالی برلین در سال 1936، آدی داسلر با جسی اونز، دونده سرعتی نوظهور آمریکایی ملاقات کرد. گفته می‌شود که جسی با کفش های رانینگ برادران داسلر مسابقه می دهد و چهار مدال طلا کسب می‌کند. همین امر باعث شد که جسی پس از این رویداد سفیر شرکت آدیداس شود.

وضعیت شرکت بعد از جنگ جهانی دوم

شرکت برادران داسلر در طول جنگ جهانی دوم تحت فشار شدید قرار گرفت. این کسب و کار به سختی زنده ماند، اما رابطه کاری برادران داسلر ادامه پیدا نکرد. آنها در سال 1948 موافقت کردند که “Gebrüder Dassler Schuhfabrik” را تقسیم کنند و کمی بعد به رقبای یکدیگر تبدیل شدند.

 تولد آدیداس

آدی داسلر به دنبال رویای خود برای ساخت کفش برای ورزشکاران ادامه داد. در سال 1949، آدی شرکت جدید خود را با نام Adolf Dassler Sportschuhfabrik (adidas) به ثبت رساند. او برای اینکه محصولات خود را از رقبای خود متمایز کند، شروع به طراحی کفش هایی با سه نوار دوخته شده در کناره آنها کرد. آدی از همین سه نوار به عنوان علامت تجاری شرکت استفاهد کرد.
یکی از خلاقانه ترین محصولات آدیداس در دهه 1950 کفش های فوتبال آن بود. وسواس آدی داسلر برای بهبود طراحی کفش فوتبالش باعث شد تا با تیم ملی فوتبال آلمان غربی همکاری کند. کفش هایی که آدیداس برای آلمان‌های غربی طراحی کرده بود، دو برابر از کفش های سنتی انگلیسی که مجارستانی ها می‌پوشیدند سبک تر بود. در زمینی خیس و گل‌آلود، این چکمه‌ها به آلمان‌های غربی کمک کرد تا دو گل را جبران کنند و یک پیروزی شوکه‌کننده در جام جهانی رقم بزنند. این رویدادی که در سراسر جهان از تلویزیون مشاهده شد، آلمان غربی را سر زبان ها انداخت و کفش‌های آدیداس را به یک نام آشنا در سراسر جهان تبدیل کرد.

تاریخه آدیداس

پیشرفت ادیداس

در اواخر دهه 60، آدیداس خط تولید خود را به پوشاک گسترش داد. در سال 1967 آدیداس کت و شلواری از الیاف مصنوعی سبک وزن جدید را با جزئیات شیک عرضه کرد. 3-Stripes یکی از کفش‌های آدیداس که در آن زمان بسیار محبوب شده بود. عرضه پوشاک ورزشی مد روز نقطه عطفی در تاریخ آدیداست. لوازم ورزشی آدیداس به سرعت در ایالات متحده محبوب شد. در دهه 1970 شوق ورزش و دویدن در آمریکا در حال گسترش بود. مردم «معمولی» حالا می‌توانستند وقتی برای دویدن بیرون می‌رفتند آدیداس بپوشند.

ورود آدیداس به جام جهانی

“توپ TELSTAR به طور ویژه طراحی شده بود تا به خوبی در صفحه نمایش سیاه و سفید ظاهر شود.”
از زمان تاسیس آدیداس، این برند همیشه بخشی جدایی ناپذیر از فوتبال بوده است. با این حال، در حالی که کفش و لباس های فوتبال آدیداس توسط افراد زیادی استفاده می‌شدند، اما توپ ها توسط شرکت دیگری ساخته می‌شد. در سال 1963 بود که آدیداس شروع به ساخت توپ های خود کرد و توپ رسمی مسابقات جام جهانی 1970 مکزیک را در اختیار فیفا قرار داد.

در آن دوران تمام مسابقات از تلویزیون پخش می‌شد. نبوغ آدیداس در اینجا باعث شد تا بازی ها بسیار بهتر از تلویزیون ها پخش شود. توپ TELSTAR به طور ویژه طراحی شده بود تا به خوبی در صفحه نمایش سیاه و سفید نمایش داده شود. برای اولین بار شرکت آدیداس از مجموعه ای از پنل های سیاه و سفید برای ساخت توپ استفاده کرد. از آن دوران بود که توپ های سیاه و سفید فوتبال معروف شدند. به همین دلیل فیفا یک رابطه چند دهه ای با آدیداس را آغاز کرد و آدیداس از آن زمان تاکنون در هر جام جهانی توپ مسابقات را تامین می‌کند.

لوگوی جدید آدیداس

در سال 1972 با رسیدن بازی های المپیک به مونیخ، نگاه جهان به آلمان معطوف شد. در این رویداد، آدیداس لوگوی جدید خود با نام Trefoil را معرفی کرد. این لوگو به گونه ای طراحی شده بود که به وضوح روی لباس نشان داده شود. به همین دلیل از آن زمان آدیداس از این لوگو برای برند خود استفاده کرد.
مرگ آدی بنیانگذار آدیداس
آدولف داسلر در 6 سپتامبر 1978 اندکی پیش از تولد 78 سالگی خود درگذشت. مردی که عشق به ورزش و روحیه کارآفرینی آن کمک شایانی به لوازم ورزشی کرد و معیار جدیدی را در لباس و کفش‌های فوتبال ایجاد کرد. پس از مرگ آدی شرکت آدیداس به همسرش کته و پسرشان، هورست رسید. پایان دوره داسلر شروع دوره ای دیگر شد.

تاریخه آدیداس

مرگ هورست داسلر

هورست داسلر به طور غیرمنتظره ای در سال 1987 در سن 51 سالگی درگذشت. تنها سه سال پس از درگذشت مادرش کته، این به معنی تغییر در نحوه اداره تجارت بود. در سال 1989، آدیداس نام خود را به “adidas AG, Stock Corporation” تغییر داد و با ارزش اولیه 50 میلیون مارک آلمان در بورس اوراق بهادار آلمان ثبت شد. بین سال‌های 1990 و 1992، اعضای باقی‌مانده خانواده داسلر سهام اکثریت خود را فروختند و برای اولین بار، شرکت دیگر تحت مالکیت خانواده داسلر نبود. سال های بعد دوره سختی برای شرکت بود. تصمیمات ضعیف مدیریت جدید منجر به زیان در سال 1992 شد و تقریباً شرکت را به ورشکستگی کشاند. آدیداس برای رهبری جدید و یک مسیر جدید فریاد می زد.

مدیریت جدید

رابرت لوئیس دریفوس در سال 1993 کنترل شرکت را به دست گرفت. او با شریک خود کریستین تورس، متوجه شد که آدیداس نیازی به اختراع مجدد ندارد. فقط باید روی کاری که قبلاً به خوبی انجام می داد تمرکز می کرد. لوئیس دریفوس ماشین بازاریابی آدیداس را تقویت کرد تا در مورد محصول عالی این شرکت صحبت کند. نوآوری که قبلاً در کفش‌ها و پوشاک آدیداس انجام شده بود، مورد توجه قرار گرفت و این امر به هدایت کسب‌وکار به سمت رشد کمک کرد. برخی از موفق ترین مفاهیم آدیداس در واقع در این دوران متولد شدند. اینها شامل خط تولید جدید «تجهیزات آدیداس» در سال 1991 و کفش فوتبال Predator است که در سال 1994 راه اندازی شد.

ایجاد Adidas-Salomon AG

یکی از بزرگترین تصمیمات رابرت لوئیس به عنوان مدیر عامل، گسترش دامنه فعالیت شرکت از طریق خرید در بازارهای جدید بود. در سال 1997، آدیداس گروه Salomon را در معامله ای به ارزش 942 میلیون مارک آلمان خریداری کرد. این خرید فرصت‌های جدیدی را در ورزش‌های برفی و گلف باز کرد. ارزش سهام آدیداس-سالومون AG از سال های سخت اوایل دهه 90 به طور قابل توجهی افزایش یافت.
سال 1998 همچنین آغاز ساخت «دنیای ورزش» بود. Adidas-Salomon AG با مشارکت شهر Herzogenaurach یک پایگاه نظامی سابق ایالات متحده را در حومه شهر خریداری کرد و شروع به ساخت ساختمان جدید خود کرد. در سال 2019 شاهد افتتاح ساختمان های جدید HALFTIME و Arena بودیم و سپس در سال 2021، مجموعه جدید HOMEGROUND ساخته شد که در ابتدا میزبان تیم ملی فوتبال آلمان در طول مسابقات یوفا یورو 2020 بود.
در سال 2001، هربرت هاینر مدیر عامل جدید آدیداس – سالومون AG شد و این شرکت وسواس خود را نسبت به نوآوری دوچندان کرد. کفش های کلیدی آدیداس از آن دوره شامل adizero و کفش فوتبال F50 است که به موقع برای مسابقات قهرمانی اروپا در سال 2004 عرضه شد.

فروش سالومون

در سال 2005، آدیداس تصمیم گرفت بخش Salomon را، از مجموعه خود را جدا کند. آنها برند را به Amer Sports فروخت. یک سال بعد، آدیداس ریباک را خریداری کرد و دو تا از تاریخی ترین برندهای ورزشی در این صنعت را گرد هم آورد.

تاریخه آدیداس

مدیر عامل جدید

پس از 15 سال در راس آدیداس، هربرت هاینر در اکتبر 2016، پست مدیرعاملی را به کسپر روستد سپرد. کسپر از شرکت هنکل به آدیداس آمد و دوره تحول در شرکت را آغاز کرد تا موفقیت گذشه را به آدیداس بازگرداند. این شرکت هفتادمین سال تاسیس خود را با یک جشن بزرگ در محوطه دانشگاه خود در بایرن جشن گرفت. همچنین سالی بود که همکاری آن با بیانسه نولز و آیوی پارک آغاز شد.

آغاز کرونا

همه گیری جهانی کروناویروس 2020-2021 یک زمان چالش برانگیز برای شرکت ها در سراسر جهان بود. آدیداس که از این دوره دشوار بیرون آمد، به آینده نگاه کرد: کاسپر روستد رهبری شرکت خود را برای پنج سال دیگر تمدید کرد، واگذاری برند ریباک اعلام شد و یک استراتژی پنج ساله راه‌اندازی شد. این تمرکز بر اعتبار، تجربه مصرف کننده و تعهد به پایداری را برجسته می کند.
در سال 2023، آدیداس از بیورن گولدن، مدیرعامل جدید خود و عضو هیئت اجرایی استقبال کرد. بیورن به عنوان یک بازیکن حرفه ای سابق فوتبال و هندبال 30 سال تجربه در صنعت کالاهای ورزشی و کفش داشت. بیورن قبلاً به عنوان معاون ارشد پوشاک و لوازم جانبی از سال 1992 تا 1999 کار می کرد و به 3-Stripes بازگشت تا شرکت را وارد عصر جدیدی کند.

بیشتر بخوانید : تاریخچه برند نایک


سوالات متداول

چه کسی آدیداس را تاسیس کرد؟
بنیان گذار آدیداس آدولف (آدی) داسلر بود.

چرا آدیداس لوگو سه خط دارد؟
این نماد در ابتدا به دلیل ایجاد تمایز بین رقبا بود و به مرور به نماد برند تبدیل شد.