روش های تمیز کردن کفش سفید
10 روش تضمینی تمیز کردن کفش سفید

یکی از کفش های محبوب آقایان، خانم ها و کودکان، کفش کتانی سفید است، اما مشکل تمیز نگه داشتن آن مسئله‌ای است که استفاده از این مدل کفش را مشکل میکند. کفش سفید به آسانی کثیف میشود و تمیز کردن آن هم کار راحتی نیست. شاید شما هم کسانی را دیده باشید که بدون مشکل کفش‌هایی به سفیدی برف میپوشند، در ادامه همراه ما باشید تا ده روش تضمینی تمیز کردن کفش سفید را به شما آموزش دهیم تا شما هم بدون دغدغه اقدام به خرید کتونی مورد نظرتون کنید.

 

روش های تمیز کردن کفش سفید

استفاده از شامپو

شما میتوانید از شامپوهای ملایم برای لکه های روغنی و چرب استفاده کنید. درست بعد از مشاهده یک لکه چربی روی کفش سفید باید با آب ولرم و شامپوی ملایم و یک دستمال کهنه و مسواک، به آرامی به از بین بردن لکه بپردازید.

نوشابه و پراکسید هیدروژن

در صورت مخلوط کردن پراکسید هیدروژن با آب، این محلول به یک پاک کننده آلی برای کفش سفید تبدیل میشود. البته امکان استفاده از جوش شیرین و آب هم وجود دارد. این دو محلول کار یکسانی انجام میدهند.

تمیز کردن کفش سفید

استفاده از سرکه

برای از بین بردن لکه های جزئی و کوچکی که در اثر گرد و خاک و کثیفی روی کفش سفید هستند میتوانید از سرکه استفاده کنید. فقط حواستان باشد که به محلولی رقیق شده نیاز دارید. برای این کار یک دستمال پارچه‌ای را به سرکه آغشته کنید و به آرامی کفش های سفید را با آن تمیز کنید.

خمیر دندان

خمیر دندانی که برای مصارف روزانه استفاده میشود را میتوان برای پاکسازی کفش های سفید هم استفاده کرد. برای این کار مقدار خیلی کمی از خمر دندان را روی مسواک قرار داده و بعد شروع به تمیز کردن کفش سفید کنید. این کار را تا زمان از بین رفتن آلودگی انجام دهید. این روش ارزان بوده و به آسانی در خانه انجام میشود. برای از بین بردن لکه های غیرقابل دسترس روی کفش، مسواک را به محلول آب ولرم و صابون ملایم آغشته کرده و به این نقاط بزنید.

لاک سفید

شما میتوانید از لاک سفید روی خط و خش های کفش سفید استفاده کنید. کفش های سفید ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت بعد از چند سال دارای خط و خش هایی شوند. میتوانید خیلی دقیق و تمیز خط و خش های به وجود آمده روی کفش را با لاک سفید بپوشانید. در صورتی که این کار با ظرافت کافی انجام شود، کفش مثل روی اول نو خواهد شد.

پودر بچه

از دیگر راه حل های پاک کردن کفش سفید، پودر بچه است. در یک کاسه کمی پودر بچه را بریزید و آن را با آب گرم مخلوط کنید تا خمیری غلیظ به وجود آید. حالا همه آلودگی را با یک برس کفش پاک کنید. بعد مسواک را در خمیر غلیظ فرو برده و قسمت های باریک را با مسواک پاک کنید. چند ثانیه اجازه دهید تا خمیر روی کفش بماند. حالا خمیر را پاک کرده و کفش را با آب ولرم بشورید تا معجزه این روش را مشاهده کنید. این روش همه کثیفی ها را از کفش های سفید پاک میکند.

تمیز کردن کفش سفید

مخلوط مواد شوینده با آب گرم

در صورت مخلوط کردن مواد شوینده با آب گرم، عملکرد آنها برای پاک کردن کفش سفید بهتر خواهد بود. برای این کار یک چهارم فنجان مواد شوینده را با دو فنجان بزرگ آب گرم مخلوط کنید، در صورتی که حس کردید مواد شوینده کافی نیست، کنی صابون شستشو اضافه کنید. یعنی میتوانید یک چهارم لیوان صابون مایع ظرف شویی را با دو لیوان آب گرم مخلوط کرده و یک چهارم شامپو هم به آن بیفزاید و هم بزنید تا یک خمیر مایع درست شود. با استفاده از این خمیر میتوانید کفش های سفید را تمیز کنید.

جوش شیرین و سرکه

جهت تمیز کردن کفش های سفید، یک قاشق سرکه سفید، یک قاشق جوش شیرین و یک قاشق آب گرم را مخلوط کرده تا مخلوطی خمیر مانند به وجود آید. حالا به وسیله مسواکی کهنه این مخلوط را روی کفش بزنید. اگر میخواهید نتیجه بهتری بگیرید، مسواک را به صورت دایره وار روی کفش بکشید. بعد از این که همه سطح کفش را به مخلوط آغشته کردید، آن را برای چند ساعت در برابر نور خورشید قرار داده و بعد از خشک شدن، آنها را تمیز کنید. ملاحظه میکنید که همه کثیفی ها از بین رفته است.

نوشابه گاز دار

اگر کفش های سفید شما کتانی هستند میتوانید نوشابه گازدار را با مقداری مساوی از یک مخلوط نصف هیدروژن پراکسید و نصف آب ترکیب کنید تا مخلوطی خمیری شکل بدست آید. قبل استفاده از این خمیر خاک های روی کفش را بتکانید و بعد این مخلوط را روی سطح کفش سفید به کار برده و برای چهار ساعت صبر کنید تا مخلوط سفت شود. حالا با آب ولرم و یک حوله کهنه کفش را تمیز کنید.

مایع سفید کننده

امکان تمیز کردن کفش های سفید با مایع سفید کننده وجود دارد اما برای این که آسیبی به کفش نرسانید باید آن را رقیق کنید. مقدار سفید کننده لازم بسته به جنس کفش سفید متفاوت است. توصیه ما این است که نسبت سفید کننده به آب باید پنج به یک باشد. اگر سفید کننده زیادی استفاده کنید، ممکن است کفش سفید شما به رنگ زرد دربیاید. سدیم هیدروکسید یا همان سفید کننده های خانگی، سمی و خورنده نیستند اما تماس آنها با پوست، دهان و چشم به شما آسیب میزند. پس در زمان استفاده از آنها نکات ایمنی را رعایت کنید. استفاده از سفید کننده باید در محیط باز و دارای تهویه مناسب باشد.

10 روش تضمینی تمیز کردن کفش سفید

نکات مهم تمیز کردن کتونی سفید

  • ممکن است با تمیز کردن کفش های جیر با آب به آنها اسیب برسانید.
  • با استفاده از حوله های کاغذی و یا دستمال نرم می توانید رطوبت کفش های جیر را بگیرید.
  • برای پاک کردن لکه های خشک کفش های جیر می توانید از پاک کن استفاده کنید.
  • برای پاک کردن لک های زرد رنگی که در زیره کفش ایجاد می شوند، می توانید از خمیردندان سفید استفاده نمایید.
  • برای پاک کردن لکه زرد رنگ روی کفش های سفید خود از الکل استفاده کنید.
  • ممکن است تمیز کردن کفش سفید با اب گرم باعث تغییر رنگ آن شود که بعد از خشک شدن به حالت عادی بر میگردد.

جلوگیری از کثیف شدن کفش های سفید

پیشنهاد ما برای اینکه درگیر شستن و تمیزکردن کفش های سفید خود نشوید، بهتره یه سری نکات رو رعایت کنید. برای مثال قبل از بیرون رفتن روی آنها محلول ضد لک و یا ضد آب اسپری کنید. درسته بعضی از عوامل طبیعی مثل اب و هوا ممکنه باعث کثیف شدن کفش های سفید شما شود ولی با این محلول ها باعث جلوگیری از کثیف شدن آنها می شوید.

یک نکته ی بسیار مهم دیگه اینه که اجازه ندید لکه ها و کثیفی های کفش های سفید شما کهنه شود و به محض دیدن هر گونه لکه یا کثیفی روی آنها، سریعا اقدام به تمیز کردنشون کنید.

 


سوالات متداول

بهترین روش تمیز کردن کفش سفید چیست؟

بستگی به نوع جنس کفشتون و لکه ای که داره، باید از روش ها مختلف برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

ایا هر روز باید کفش های سفید را تمیز کنیم؟

خیر ولی بلافاصله بعد از دیدن کوچکترین لکه و یا کثیفی باید اقدام به تمیز کردن کنید تا لکه های آن کهنه نشود.

چطور کفش های سفید را تمیز نگه داریم؟

شما می توانید قبل از پوشیدن کفش های سفید از محلول ضد اب و محلول ضد لک به صورت اسپری استفاده کنید.