تاریخچه نایک
تاریخچه نایک | سرگذشت + دانستنی های جالب

داستان نایک با داستان Blue Ribbon Sports در سال 1964 میلادی شروع می شود. نایک زاییده فکر شخصی به نام فیل نایت بود. نایت علاقه شدیدی به ورزش دو و میدانی داشت و زمانی که در دانشگاه اورگان تحصیل می کرد، در تیم دوومیدانی دانشگاه حضور داشت.

فیل نایت در دانشگاه استنفورد در رشته مدیریت بازرگانی تحصیل می‌کرد. در همانجا  مقاله‌ ای نوشت و استدلال کرد که تولید کفش باید از آلمان به ژاپن منتقل شود، جایی که نیروی کار ارزان‌تر است. او برای آزمایش ایده خود، به ژاپن سفر کرد و با شرکت Onitsuka (که اکنون با نام Asics شناخته می شود) قراردادی برای صادرات کفش به ایالات متحده بست.

تاریخچه برند نایک

بر اساس این قرارداد، نایت شرکت بلوریبون را در سال 1964 تأسیس کرد تا توزیع کننده رسمی کفش های ژاپنی در ایالات متحده شود. با توجه به قیمت کفش های دو، بسیاری از ورزشکاران کفش های او را به کفش های گران قیمت آدیداس یا پوما ترجیح دادند.

اولین فروشگاه رسمی شرکت Blue Ribbon  یک سال بعد در سانتا مونیکا، کالیفرنیا افتتاح شد و کفش های این شرکت به در بین ورزشکاران به محبوبیت خوبی رسیده بود. در سال 1965، Bowerman که ایده پرداز شرکت بود ایده طراحی کفش جدیدی را با نام Tiger Cortez پیشنهاد کرد. این کفش با طراحی خاص، کفی داخلی متحرک، لاستیک اسفنجی نرم در قسمت جلویی پا و بالای پاشنه که داشت برای دوندگان بسیار مناسب بود. این طرح هم شروع یک موفقیت بزرگ و هم شروع درگیری بین Blue Ribbon و تامین کننده ژاپنی آن بود.

تاریخچه نایک

چالش های برند نایک در آغاز

در همین زمان بود که روابط بین Blue Ribbon Sports و Onitsuka شروع به تیره شدن کرد. نایت ادعا کرد که شرکت ژاپنی در تلاش است تا از قرارداد خارج شود تا شرکت او را نابود کند و در آخر راه این دو شرکت در سال 1971 از هم جدا شد. سپس Blue Ribbon Sports نام خودر را به نایک تغییر داد که نام یک الهه یونانی است. شرکت به یک لوگوی جدید نیاز داشت به همین دلیل آنها با یک دانشجوی طراحی در دانشگاه ایالتی پورتلند، تماس گرفتند تا لوگوی شرکت نایک را طراحی کند. فیل نایت 35 دلار برای طراحی لوگو نایک پرداخت کرد. اما در سال 1983، نایت 500 سهم از سهام شرکت را به او اهدا کرد که گمانه زنی می‌شود امروز ارزشی تقریباً یک میلیون دلاری دارد.

نایک همچنین در اواخر دهه 90 با اعتراضات و تحریم‌ها به دلیل اتهامات مربوط به سورفتار با کارگران کارخانه‌های قراردادی در آسیا تحت فشار قرار گرفت. نزدیک به 400000 نفر آسیایی در استخدام شرکت نایک بودند و عمده کفش‌های نایک و بسیاری از پوشاک آن را تولید می‌کردند. اتهامات نایک شامل سوء استفاده از کارگران، شرایط بد کار، دستمزد پایین و استفاده از کار کودکان بود.

کمپانی نایک در واکنش به این اخبار اعلام کرد که شرکت کنترل کمی بر تامین کنندگان خود دارد همین امر منجر به موجی از تبلیغات منفی شد. معترضان شامل گروه‌های کلیسا، صندوق‌های سرمایه‌گذاری آگاهانه اجتماعی و دانشجویان دانشگاه‌هایی بودند که قراردادهای پوشاک و کفش با نایک داشتند. نایک سرانجام در اواسط سال 1998 مجموعه‌ای از تغییرات را اعلام کرد که بر نیروی کار قراردادی خود در آسیا تأثیر می‌گذاشت، از جمله افزایش حداقل سن، تشدید استانداردهای کیفیت هوا، و تعهد اجازه بازرسی‌های مستقل از کارخانه‌ها.

تاریخچه نایک

پیشرفت شرکت نایک

شرکت نایک در چند سال یعد آن به سبب کفش های مناسبی که برای ورزشکاران طرحی میکرد به موفقیت بزرگی رسید، به طوری سهام این شرکت در سال 1980 به 178 میلیون دلار رسید. از آن زمان، این شرکت به رشد خود ادامه داده است که یکی از مهمترین دلایل آن کمپین های تبلیغاتی هوشمندانه این شرکت است. معروف ترین کمپین تبلیغاتی شرکت نایک “Just Do It” است که در سال 1988 این شرکت را به سر زبان ها انداخت.

یکی دیگر از دلایل پیشرفت سریع این شرکت تایید شدن توسط افراد مشهور بوده است. آنها در همان اوایل معروفیت شرکت توانستند با ورزشکارانی مانند تایگر وودز، کوبی برایانت و لبرون جیمز قرارداد امضا کنند. نایک قرارداد با افراد سرشناس را در سال 1984 شروع کرد.

نایک ایرجردن

یکی از پرسودترین قراداد هایی که نایک تا به حال داشته است قرارداد با مایکل جردن بوده است. جردن با وجود اینکه قبلاً هرگز یک جفت نایک نپوشیده بود و امید داشت که بتواند با آدیداس قرارداد ببندد در نهایت با این شرکت قرارداد امضا کرد.

بر اساس این قراداد نایک به جردن قول مبلغ ۵۰۰ هزار دلار در سال، دو خودروی مرسدس و کفش‌های سفارشی‌شده به درخواست‌های او را داد. این معامله موفقیت بزرگی برای نایک بود و جردن به سرعت به شهرت فوق‌العاده‌ای رسید و خط تولید کفش‌های او “ایر جردنز” وارد بازار شد و تا پایان سال 1985 بیش از 100 میلیون دلار برای نایک درآمد داشت.

تاریخچه نایک

همکاری نایک و دیگر شرکت ها

نایک در طول تاریخ خود چندین شرکت پوشاک و کفش را نیز خریداری کرده است. اولین خرید آن شرکت تولید کفش سطح بالا Cole Haan در سال 1988 بود و به دنبال آن Bauer Hockey در سال 1994 خریداری شد. در سال 2002، نایک شرکت پوشاک Hurley International را از بنیانگذار آن خریداری کرد. در سال 2003، نایک 309 میلیون دلار برای خرید کانورس، سازندگان سری کفش‌های کتانی آل استارز چاک تیلور پرداخت کرد. این شرکت در سال 2004 استارتر و در سال 2008، Umbro را که به عنوان سازنده لباس‌های تیم ملی فوتبال انگلیس شناخته می‌شود، خریداری کرد.

 


سوالات متداول

صاحب و مالک شرکت نایک چه کسی است؟

فیل نایت صاحب و بنیانگذاز شرکت نایک است.

شرکت نایک در کدام کشور است؟

نایک یک برند چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

نایک در چه سالی تاسیس شد؟

داستان نایک با داستان Blue Ribbon Sports در سال 1964 میلادی شروع شد.