9 روش تشخیص کفش اصل از تقلبی
9 روش تشخیص کفش اصل از تقلبی

یکی از دغدغه های اصلی افراد در هنگام خرید کفش، تشخیص کفش اصل از تقلبی یا همان فیک است که در این مقاله با 9 روش این کار را برای شما آسان کردیم. امروزه به دلیل بازار رقابتی، کارگاه های زیادی کفش های تقلبی و بی کیفیت را روانه بازار می کنند و متاسفانه برخی از افراد که فقط به دنبال سود خودشان هستند، کفش های تقلبی را با برچسب اورجینال می فروشند. عمدتا این نوع کارگاه ها در کشورهای شرق آسیا فعالیت دارند و کفش های بی کیفیت خود را در بازار کشور هایی که مردم آن قدرت خرید ندارند یا به اصطلاح بازار کشور های جهان سوم، عرضه می کند.

روش های تشخیص کفش اورجینال از تقلبی

از کفش های تقلبی در بازار به عنوان کفش های فیک، های کپی، کپی و… یاد می شود، در این مقاله قصد داریم روش هایی را برای تشخیص کفش اصل از تقلبی بیان کنیم، امیدوارم که با خواندن این مقاله برای همیشه از این دغدغه ذهنی در هنگام خرید کتونی و کفش راحت شوید.

1. قیمت

کفش های اورجینال به دلیل مواد مرغوب و با کیفیت، قیمت بسیار بالاتری نسبت به کفش های فیک یا تقلبی دارند، اما ممکن است افراد سودجو کفش های تقلبی و فیک خود را همتراز با کفش های اصل و اورجینال قیمت گذاری کنند. در واقع برای تولید کفش های تقلبی از مواد بی کیفیت و نامرغوب استفاده می‌شود، به همین خاطر معمولاً قیمت آنها کمتر از کفش های اورجینال یا اصل است؛ شاید قیمت این گونه کفش ها در بازار برای خرید وسوسه کننده باشد، اما این کفش های بی کیفیت در گذر زمان آثار خود را نشان می دهد و اصلا به عنوان کتونی پیاده روی و یا دویدن مناسب نیستند.

اکثر کارخانه ها و برندهای معروف دنیا سال ها است که بر روی کیفیت کفش های خود کار میکند تا خدمات بهتری به مشتریان خود عرضه کنند،مهندسین و طراحان این برند ها در تمام دوره های زمانی در حال طراحی بهترین کفش و روانه کردن آن با کیفیت بالا به بازار هستند، تا فعالیت های ورزشی،پیاده روی های طولانی مدت، دویدن و‌… برای اشخاص لذت بخش باشد و این نقطه مقابل کارگاه های تولید کننده کفش های های کپی یا فیک است.

2. شکل ظاهری

از آنجایی که کفش های اورجینال و اصل از مواد با کیفیت و مرغوبی ساخته شده اند به وضوح می توان تفاوت ظاهری این نوع کفش ها را با کفش های تقلبی و های کپی شناسایی کرد،اگر تشخیص این موضوع برای شما کمی سخت است، می توانید برای پی بردن به اصل یا فیک بودن کفش به وب سایت های تولید کننده آن کفش رجوع کرده و تصویر کفش مورد نظر را با اصل آن مطابقت دهید،معمولاً در کفشهای تقلبی تمام جزئیات کفش های اصل درج نمی شود.

3. لوگو

معمولاً تولیدکنندگان کفش های کپی یا فیک لوگو های اصلی را با املا و اشکال متفاوت بر روی کفش های تقلبی خود درج می کنند، برای نمونه کفشی از برند های معتبر را با کاهش یا افزایش حروف آن به جای کفش اصل روانه بازار می کنند،هر چند که استفاده از لوگو و برنده شرکت های معتبر آثار قانونی فراوانی به دنبال دارد، اما اکثر کارگاه های تولید کننده کفش های تقلبی این خطر را به جان میخرند و لوگوی برندهای معتبر را بر روی محصولات خود درج می کنند.

 تشخیص کفش اصل از تقلبی

4. شناسنامه

معمولاً کفش های اورجینال و اصل در هنگام تولید ، بارکدی برای اطمینان مشتریان از اصل بودن کفش به آنها ارائه می دهد، در برخی از کفش ها این بارکد یا شناسه در زبانه کفش قرار دارد و با جستجوی آن تصویر و مدل کفش در گوگل نمایش داده می شود، تولید کنندگان کفش های فیک و تقلبی هم برای طبیعی تر بودن کفش های بی کیفت خود و فروش آن به جای کفش های اصل این شناسه و بارکد را در کفش های خود درج می کنند، اما در هنگام سرچ گوگل هیچ گونه اطلاعاتی از کفش مورد نظر به شما نمایش داده نمی شود، بنابراین با داشتن بارکد و یا شناسه نباید تصور کنید که یک کفش اصل است.
تولیدکنندگان کفش های اورجینال و اصل تمام اطلاعات کفش را با جزئیات در شناسه ذکر کرده اند، که این مورد نیز یکی از تفاوت های کفش های اصل و تقلبی به شمار می رود.

5. جعبه

از آنجایی که تولید کنندگان کفش های تقلبی و فیک افرادی سودجو هستند برای آنکه هزینه ساخت محصولات خود را به هر قیمتی پایین بیاورند، در ساخت کفش و جعبه آن نیز از مواد بی کیفیت و نامرغوب استفاده می کنند،برخی از این تولیدکنندگان، برای فروش محصولات خود به قیمت بالا جعبه های مناسبی برای کفش های تقلبی خود انتخاب می کند، شما می توانید با شناسه درج شده بر روی کفش و بدنه جعبه از اصل بودن کفش مطمئن شوید و این دو شناسه را باهم تطابق دهید.

6. وب سایت های مرجع

همانطور که قبل تر در این مقاله اشاره شد،یکی از راه های تشخیص کفش اصل از کفش فیک و تقلبی ، مقایسه کفش مورد نظر با کفش اصل از طریق وبسایت برند اصلی است ، زیرا تمام جزئیات در وبسایت برندهای معروف درج شده و این در حالی است که تولید کنندگان کفش های فیک و تقلبی به این جزییات توجهی ندارند.

7. جنس پارچه و دوخت کفش

بیشتر تولید کنندگان کفش های اورجینال و اصل از کفی های درجه یک و سه بعدی در داخل کفش های خود استفاده می کنند،که بر روی کفی این نوع کفش ها لوگوی همان برند هک شده است؛ اما تولیدکنندگان کفش های تقلبی از کفی های نامرغوب و ساده استفاده می کنند که به وضوح قابل تشخیص است،دوخت کفش های اصل بسیار مرتب و با کیفیت است، این در حالی است که کفش های تقلبی و های کپی دوخت بسیار ضعیفی دارند.

8. وزن

اکثر کفش های تولید شده توسط برندهای معروف جهان وزن مشخصی دارند، یکی از بهترین روش های تشخیص کفش اصل از تقلبی وزن کفش است، برای پی بردن به وزن کفش ، می توانید وزن کفش مدنظر خودتان را با وزن کفش اورجینال از طریق وبسایت مرجع مقایسه کنید، از آنجایی که تولید کنندگان کفش های اورجینال و اصل مهندسین و طراحان برتری دارند، هر کفشی را با وزن مشخصی تولید می کنند که این قابل مقایسه با کارگاه ها و تولیدی های کفش های تقلبی نیست.

9. جزئیات

همانگونه که قبل‌تر در این مقاله اشاره شد کفش های اورجینال و اصل در شناسه خود جزئیاتی را ذکر می‌کنند که این جزئیات در کفش های فیک و تقلبی وجود ندارد، برای مثال ممکن است محل قرار گیری لگو در کفش اصل و تقلبی یکسان نباشد یا اینکه برخی از جزئیات مانند رنگ، عدد و … بر روی کفش تقلبی درج نشده باشد، برای نمونه برندی لگو اصل بودن کفش خود را بر روی بدنه کفش حک کند اما تولید کنندگان کفش های تقلبی ،همان لگو را در جایی دیگری درج کنند.

تشخیص کفش اصل از تقلبی

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم برخی از راهکار های تشخیص کفش اصل از تقلبی را به شما ارائه دهیم تا به راحتی بتوانید در این بازار رقابتی کفش اصل و اورجینال را از کفش فیک تشخیص دهید، بهتر است برای خرید کفش اورجینال و اصل به سایت ها، پیج ها و کانال های معتبر مراجعه کنید و فریب تولید کنندگان کفش های فیک که افرادی سودجو هستند را نخوردید، این افراد فقط قصد ماهیگیری از آب گل آلود در این بازار رقابتی را دارند، امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که از این به بعد به راحتی کفش اورجینال و اصل را از کفش فیک و تقلبی تشخیص دهید.


سوالات متداول 

راحت ترین روش تشخیص کفش اصل از تقلبی چیست؟

روش راحت و دقیقی وجود ندارد و شما باید یک کفش را با روش های مختلف بررسی کنید تا متوجه شوید که اصل است یا خیر.

کفش های فیک در چه کشورهایی تولید می شود؟

کفش و کتونی های کپی و فیک معمولا در کشورهای شرق آسیا تولید می شوند.

چرا باید کفش اصل خریداری کنیم؟

زیرا کفش های فیک به سرعت خراب می شوند و اصلا برای استفاده ی طولانی مدت مناسب نیستند.